תרגומים של דף זה

אנו יכולים לשים קץ לצרופות ווֹרד

מאת ריצ'ארד סטולמן, ינואר 2002

 [image of a Philosophical Gnu]

האין זה מעצבן אותך כשאתה מקבל מסמך ווֹרד בתוך מסר בדואר אלקטרוני? צרופות ווֹרד הן מטרידות, אך גרוע מכך, הן חוסמות אנשים מלעבור לתוכנה חופשית. יתכן ונוכל לעצור את הנוהג הזה עם מאמץ משותף פשוט. כל שעלינו לעשות הוא לבקש מכל השולח לנו מסמך ווֹרד לשקול שוב את הנוהג הזה.

רוב המשתמשים במחשב משתמשים במיקרוסופט-ווֹרד. זהו ביש מזל עבורם, מכיון ש"ווֹרד" הינה תוכנה קניינית, המונעת ממשתמשיה את החופש ללמוד אותה, לשנותה, להעתיקה, ולהפיצה. מכיוון שמיקרוסופט משנה את הפורמט של קבצי-ווֹרד עם כל גירסא, משתמשיה כבולים למערכת שמחייבת אותם לקנות כל עדכון, בין אם הם מעונינים בשינוי ובין אם לאו. יתכן אף כי מספר שנים מעתה, הם עלולים לגלות שמסמכי ווֹרד שהם כותבים השנה אינם יכולים יותר להיקרא בגירסת ווֹרד בה ישתמשו.

אבל הדבר פוגע גם בנו, כאשר הם מניחים שאנו משתשים ב"ווֹרד" ושולחים לנו (או דורשים שנשלח להם) מסמכים בפורמט ווֹרד. יש המפרסמים או שולחים מסמכים בפורמט ווֹרד. יש אירגונים שמקבלים מסמכים רק בפורמט ווֹרד: אחד ממכרי לא יכול היה להגיש מועמדות לעבודה משום שמסמכי קורות החיים היו חייבים להיות בקבצי ווֹרד. גם ממשלות לעיתים מחייבות מסמכי ווֹרד על הציבור, שזו חוצפה אמיתית.

עבורנו משתמשי מערכות הפעלה חופשיות, קבלת מסמכי ווֹרד היא אי-נוחות. אבל ההשפעה הגרועה בשליחת פורמט ווֹרד היא על האנשים שעשויים היו לעבור לתוכנה חופשית: אלה מהססים כי הם חשים שהם חייבים ש"ווֹרד" תהייה זמינה להם בכדי לקרוא קבצי ווֹרד שהם מקבלים. הנוהג בשמוש בפורמט הסודי של ווֹרד בתכתובות חוסם את הגידול של קהילתנו ואת הפצת החופש. בשעה שפֹּה ושם אנו מבחינים במטרד של קבלת מסמך ווֹרד, הפגיעה הקבועה והעקבית בקהילתנו בדרך כלל אינה זוכה לתשומת ליבנו.

משתמשי גנו רבים שמקבלים מסמכי ווֹרד מנסים למצוא דרכים לטפל בהם. אפשר לאתר טקסט מעוות משהו בתוך הקובץ תוך מעבר עליו. כיום, תוכנה חופשית מסוגלת לקרוא מסמכי ווֹרד אך לא את כולם--הפורמט הוא סוד שעדיין לא פוענח בשלמותו. חמור מכך, מיקרוסופט עלולה לשנותו בכל עת.

בעתיד הם עלולם להשתמש ב פאלאדיום או איזשהו אמצעי של "מיחשוב בוגדני" בגירסא חדשה של פורמט ווֹרד, כדי להפוך את הגישה מתוכנה חפשית לחסרת סיכוי ללא רשות ממיקרוסופט. קימים דיווחים כי מיקרוסופט מתכננת הרחבות מוגנות-פטנט ל-XML כבסיס לפורמט ווֹרד עתידי; כל מי שמיישם תכנה חופשית לקריאת קבצים שכאלה עלול להיתבע על פגיעה בפטנט על ידי מיקרוסופט.

אם אתה מעריך כי המסמך שקבלת הוא ארוע בודד, טבעי להתמודד עִמו לבדך. אבל כשאתה מבחין כי זה מפגע שיטתי, הדבר דורש גישה שונה. רכישת היכולת לקרוא את הקובץ היא טיפול בסימפטום של מחלה כרונית. בכדי לרפא את המחלה, אנו חייבים לשכנע אנשים לא לשלוח או לפרסם מסמכי ווֹרד.

במשך כשנה, נהגתי לענות לצרופות ווֹרד בהודעה מנומסת המסבירה מדוע הנוהג של שליחת מסמכי ווֹרד הוא דבר רע, ובקשתי מהאדם ששולח לי שוב את החומר בפורמט שאינו סודי. זו היתה הרבה פחות עבודה מאשר לנסות לקרוא איכשהו את טקסט ה- ASCII המעוות שבתוך קובץ ה"ווֹרד". מנסיוני, אנשים בדרך כלל מבינים את העניין, ורבים אומרים שיותר לא ישלחו מסמכי ווֹרד לאחרים.

אם כולנו ננהג כך, תהיה לכך השפעה גדולה יותר. אנשים שמתעלמים מבקשה מנומסת אחת, עשויים לשנות ממנהגם כשיקבלו בקשות מנומסות מאנשים שונים. יתכן ונוכל לתת לסיסמא: "אל תשלח בפורמט ווֹרד" מעמד של נטיקֶט (דרך ארץ ברשת), אם נתחיל להעלות את הנושא באופן שיטתי עם כל השולח לנו קבצי ווֹרד.

כדי שהמאמץ הזה יהיה יעיל, תרצה קרוב לוודאי לפתח תשובה קבועה מוכנה שתוכל לשלח בזריזות בכל מקרה שצריך. הוספתי כאן שתי דוגמאות: הגירסא בה השתמשתי לאחרונה, ואחריה גירסה חדשה שמלמדת את משתמש ה"ווֹרד" כיצד לתרגם לפורמט שימושי אחר. לאחריהן כמה הצעות שנשלחו על ידי אנשים אחרים.

תוכלו להשתמש בתגובות אלו כְּמוֹת שהם אם תרצו, או לעשותם אישיות או לכתוב משלכם. כמובן, חברו תגובה שמתאימה לרעיונותיכם ולאישיותכם--אם התגובות הן אישיות ולא כולן זהות, זה יחזק את המאבק.

תשובות אלו נועדו ליחידים השולחים קבצי ווֹרד. כאשר אתה נתקל בארגון הכופה את השימוש בפורמט ווֹרד, הדבר דורש תגובה מאופי אחר; במקרה זה תוכל להעלות ערכים של הגינות שאינם מתאימים לפעולותיו של יחיד.

ישנן חברות גיוס שמבקשות קורות חיים בפורמט ווֹרד. למרבה הפלא, כמה חברות עושות זאת אפילו כאשר הן מחפשות מישהו עבור משרה של תוכנה חופשית. (כל מי שמתעסק עם מגייסים שכאלה עבור משרות תוכנה חופשית, קרוב לודאי שלא יצליח לקבל מישהו בעל יכולת.) בכדי לסייע לשינוי נוהג זה, אתה יכול לתת קישור לדף זה בתוך "קורות-חיים" שלך. כל מי שמנסה לצוד גירסת ווֹרד של מסמך קורות-חיים זה, כנראה שיקרא את דף זה.

עם המספרים שלנו, פשוט על ידי בקשה, אנו יכולים לשנות.


שלחת לי צרופה בפורמט מיקרוסופט-ווֹרד, פורמט קנייני סודי, לפיכך אינני יכול לקרוא אותו. אם תשלח לי את התמליל פשוט, HTML, או PDF, אז אוכל לקרוא זאת.

לשליחת פורמט ווֹרד לאנשים, יש השפעה רעה, מכיון שנוהג זה יוצר לחץ עליהם להשתמש בתוכנת מיקרוסופט. בעייה יחודית זו היא מכשול גדול לאימוץ נרחב של גנו/לינוקס. האם תהייה מוכן בבקשה, לשקול מחדש את השימוש בפורמט ווֹרד לתקשורת עם אנשים אחרים?


שלחת לי צרופה בפורמט מיקרוסופט-ווֹרד, פורמט קנייני סודי, לפיכך קשה לי לקרוא אותו. אם תשלח לי את התמליל פשוט, HTML, או PDF, אז אקרא זאת.

הפצת מסמכים בפורמט ווֹרד היא רעה לך ולאחרים. אינך יכול להיות בטוח כיצד הם יֵיראו אם מישהו יביט בהם עם גירסת ווֹרד שונה; הם עלולים שלא להיראות בכלל.

קבלת צרופות ווֹרד היא רעה לך כי הם עלולים לשאת וירוסים (ראה http://en.wikipedia.org/wiki/Macro_virus). שליחת צרופות ווֹרד מצורפים היא רעה לך, כי מסמך ווֹרד באופן נורמלי מכיל מידע חבוי על המחבר, המאפשר לאלה שיודעים לעקוב אחר פעילות המחבר (אולי שלך). טקסט שאתה חושב שמחקת, עלול עדיין להיות נוכח באופן מביך. ראה http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/3154479.stm   למידע נוסף.

מעל לכל, שליחת מסמכי ווֹרד לאנשים, יוצרת עליהם לחץ להשתמש בתוכנת מיקרוסופט ועוזרת למנוע מהם כל בחירה אחרת. למעשה, הפכת לתומך במונופול של מיקרוסופט. לחץ זה הוא מכשול גדול בפני אימוץ רחב של תוכנה חופשית. האם תסכים בבקשה לשקול שוב את השימוש בפורמט ווֹרד לתקשורת עם אנשים אחרים?

העברת הקובץ ל-HTML בעזרת ווֹרד היא פשוטה. פתח את המסמך, לחץ על קובץ , ואז על שמירה בשם... ובפס שמור כסוג שבתחתית התפריט, בחר ב Single File Web Page או Web Page ואז בחר שמור . עכשיו תוכל לצרף מסמך HTML חדש במקום מסמך הווֹרד שלך. שים לב ש"ווֹרד" משתנה בדרכים לא עקביות--אם אתה רואה תפריטים עם שמות פריטים מעט שונים, נסה אותם.

להפוך לתמליל פשוט, זה כמעט אותו הדבר--במקום למסמך HTML, בחר Plain Text עבור שמור כסוג .

יתכן ובמחשב שלך קימת תוכנה שהופכת לפורמט pdf. בחר ב- קובץ => הדפס . גלגל דרך המדפסות הזמינות ובחר בַּ- pdf convertor. לחץ על הכפתור הדפס והכנס שם לקובץ pdf לכשתתבקש.


הנה גישה אחרת שהוצעה על ידי בוב צ'אסל. אותה תידרש לערוך עבור הדוגמא המסוימת, והיא מניחה כי יש באפשרותך לחלץ את תוכן הצרוף ולראות מה גודלו.


אני נבוך. מדוע בחרת לשלוח לי 876,377 בתים במסר האחרון, בשעה שתוכנו הוא רק 27,133 בתים?

שלחת לי חמישה קבצים בפורמט לא-סטנדרטי, פורמט .doc מנופח שהינו סודי של מיקרוסופט, במקום פורמט בינלאומי, ציבורי, ויעיל יותר של תמליל פשוט.

מיקרוסופט יכולה (ולאחרונה כך עשתה בקניה ובברזיל) לגרום למשטרה המקומית לאכוף חוקים המונעים מסטודנטים מללמוד את הקוד, מונעים מיזמים לפתוח חברות חדשות, ומונעים מבעלי מקצוע להציע את שרותיהם. אנא אל תתן להם את תמיכתך.


ג'ון ד. רַמְסְדֵל מציע לאנשים להמליץ שלא להשתמש בצרופות מיקרוסופט-ווֹרד ו-"פאוור פוינט" על ידי הצהרה קצרה בקובץ .signaure שלהם:


אנא המנע מלשלוח לי צרופות ווֹרד או פאוור-פוינט.
ראה http://www.gnu.org/philosophy/no-word-attachments.html


הנה מכתב תגובה של אלכסנדרוס פאפאדופולוס לדואל עם צרופת ווֹרד.


קֵוין קוֹל מאוניברסיטת גאלאודט בוואשינגטון די.סי. שולח אוטומטית תגובה זו בכל עת שהוא מקבל צרופת ווֹרד.


האב מרטין סילְוֶסְטֶר מציע תגובה ארוכה יותר שמוסיפה את המושג כי זהו חוסר התחשבות לשלוח צרופת ווֹרד לנמען כשאינך יודע אם הוא יוכל לקוראם.


טקסטים נוספים לקריאה


תרגומים של דף זה :
[ בוסנית | צ'כית | דנית | גרמנית | צרפתית | אנגלית | ספרדית | עברית | איטלקית | הולנדית | פולנית | פורטוגזית ]