Jak získat pomoc ke GNU software

 [obrázek hlavy GNU] [ Anglicky | Francouzsky | Katalánsky | Portugalsky ]


Nadace pro svobodný software se nestará o technickou podporu. Naše poslání je vyvíjet, pečovat o, a chránit svobodný software. Poskytování podpory necháváme na jiných, kteří si tak mohou zajistit živobytí. Programátoři poskytuí služby stejně tak jako jsou volně distribuovatelné zdravotnické a právní poznatky, ale profesionálové vybírají peníze za služby s nimi spojené. Prosím nemailujte ani nevolejte FSF s prosbami o technickou podporu.

Dokumentaci k projektu GNU, která by vám měla pomoci, můžete získat několika způsoby.

Hostujeme několik mailových konferencí o GNU software. Konference začínající na help- jsou konference, kde můžete získat pomoc od komunity. Zde je ručně vyrobený seznam mailových konferencí. Pokud k nějakému programu nenajdete příslušnou konferenci, pak použijte<help-gnu-utils@gnu.org>.

Adresář služeb GNU (58k znaků) je seznam lidí, kteří nabízejí podporu či jiné konzultační zlužby. Naleznete jej také v souboru etc/service v distribuci GNU Emacsu a v `/pub/gnu/GNUinfo/SERVICE' na GNU FTP. Pokud chcete získat kopii, nebo být zde také zapsán, kontaktujte nás.

Pokud v GNU software najdete nějaký nedostatek, chtěli bychom to vědět. Spravujeme proto také konference pro oznamování chyb v GNU software. Dokonce i pokud zde není konference uvedena, adresa <bug-PROGRAM@gnu.org> většinou doručí zprávu do správných rukou (přes alias). Pokud najdete chybu v GNU programu, zkuste ji prosím touto cestou oznámit.

Když dostaneme oznámení o chybě, většinou se snažíme problém napravit. I když by tyto opravy chyb mohly vypadat jako individuální podpora pro opravy chyb, není tomu tak. Je to součást přípravy nové vylepšené verze programu. Můžeme vám zaslat opravu chyby, abyste nám mohl pomoci ji testovat a zajistit její kvalitu. Když nevyřešíme váš problém my, stále to může udělat nějaký jiný uživatel, který čte konferenci. Jinak zkuste použít GNU Service Directory (58k characters).

Prosím nežádejte nás o pomoc s instalací software či učením jak jej používat, ale oznamujte nám chyby v instalačních skriptech a nejasná místa v dokumentaci.

Uvědomte si také, že mnoho společností redistribuuje GNU software, často jako součást distribuce GNU/Linuxu. Pokud najdete chybu v programu, který jste získali jako součást takové distribuce, tak je většinou užitečné zkusit nejprve oznámit chybu přímo distributorovi, ne nám. Občas se stává, že distributoři GNU software modifikují (což samozřejmě mohou!) nebo dodávají starší verze, takže budou asi nejlépe schopni najít chybu v oné konkrétní distribuci.


Návrat na domovskou stránku GNU.

FSF & GNU informace & otázky na gnu@gnu.org. Další možnost jak kontaktovat FSF.

Komentáře k těmto web stránkám na webmasters@www.gnu.org, jiné otázky zasílejte na gnu@gnu.org.

Copyright (C) 1996, 1997, 1998, 1999 Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110, USA

Doslovné kopírování a šíření tohoto celého dokumentu na jakémkoliv médiu je dovoleno v případě, že tato podmínka bude zachována.

Updated: $Date: 2006/06/13 18:50:24 $ $Author: puigpe $